MIDWAY MAYHEM PHOTO GALLERY

Byron Rhoda at Midway Mayhem

All photos by Grant Mclachlan.

The Kimberley Diamond Cup Midway Mayhem Contest took place on the 8th of March at the Kimberley Diamond Cup Plaza skatepark. Grant Mchlachlan was there to snap some photos…

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

Midway Mayhem Grant McLachlan

The final results:

Am Street Finals:
1. Khule Ngubane
2. Dlamini Dlamini
3. Yann Horowitz

Rider Cup:
1. Get It (Yann Horowitz, Dlamini Dlamini, Kanya Spani, Pieter Retief)
2. Scumbags (Jean-Marc Johannes, Braxton Haine, Khule Ngubane, Brandon Valjalo)
3. Titties (Brandon Jack Dyamond, Joshua Chrisholm, Khulu Dlamini, Anthony de Mendonca)
4. Magosho’s (Shaun Burger, Alan Morola, Anton Roux, Bevan Richards)
5. 20Sk8 (Shuaib Philander, Ryan Naidoo, Wesley Schroeder, Toufeeq Reubenheimer)
5. Skateboard (Jean Gerber, George van Blerk, Brandon Ramos, Chris Nderity)
6. G1Three (Stuart Walker, Evan Binge, Dennis Collins, Bryce Rheeder)
7. You Ma Tean (Martin Kotze, Brad Bailie, Theo Setsetse, Jaden Klaasen)
8. Wills Ducks (Will Meleng, Will Jenkins, Tlotlo Apples, Siphiwe Kheshwa)
9. Chesa-Nyama (Trae Rice, OJ Ramakanye, Bryce Rheeder, TK Modise)
10. George (Luke Goliath, Quinton Mooiman, Byron Rhoda, Nico Ludek)
11. Stoned (Quinty Robertson, Kennetu Basyan, Monde Mqumbisa, Kenneth Shimabukuro)

Am Vert Finals:
1. Werner Du Plesis
2. Graeme Dunoon
3. Terry Sharman
4. Louie Pixioto
5. Evan Binge
6. Damian Bramley

Women’s Street Finals:
1. Kelly Murry
2. Boipelo Awuah
3. Natalie Bramley
4. Saniya Smith
5. Shannel Oliver
6. Nabila Smith

KDC Midway Mayhem Grand Slam

WSGP RIDER CUP TEAMS ANNOUNCED FOR KDC

The WSGP/KDC Rider Cup Teams Skateboarding Championships features eight 4-man teams comprised of SA’s best skaters competing in a head-to-head jam format competition on Friday, 27 September at the KDC. Three teams qualified from each of the 3 Boogaloos Grand Slam Rider Cup Qualifiers in CPT, DBN, & JHB securing their spots in the Rider Cup Finals. Additional entries were chosen from a quite large range of video entries that were submitted via our website. Only four teams will advance via online video entry.

Here are the teams that qualified at Rider Cup (formerly All Cities) qualifiers at one of three Grand Slam stops:

RIDER CUP QUALIFIER

Woolf’s and Two Other Dudes (JHB)

Photo courtesy of kimberleydiamondcup.com

1. Adam Woolf
2. David Woolf
3. Brandon Valjalo
4. Anthony De Mendonca

20SK8 (CPT)

Photo courtesy of kimberleydiamondcup.com

1. Wesley Schroeder
2. Shuaib Philander
3. Ryan Naidoo
4. Tofeeq Raubenheimer

Scumbags (DBN)

Photo courtesy of kimberleydiamondcup.com

1. Dlamini Dlamini
2. Khule Ngubane
3. Braxton Haine
4. Jean-Marc Johannes

VIDEO ENTRY QUALIFIERS

Plankie / Dope (CPT)

1. Kanya Spani
2. Joubert van Staden
3. Alan Morola
4. Dyllan Vaughn

Technique (CPT)

1. Warrick Delport
2. Uri Rubin
3. Dean Marais
4. Marcel van der Walt

G13 (PTA)

1. Kufie Kruger
2. Evan Binge
3. Stuart Walker
4. Ruben Els

Streets Crew (CPT)

1. Leon Bester
2. Jaun Smit
3. Pieter Retief
4. Craig Leak

KIMBERLEY DIAMOND CUP AM STREET

Below is the list of skaters that will be competing in the SA Amateur Street Competition at the Kimberley Diamond Cup. Competing skaters consist of eight skaters that won Wildcard entries from one of several Boogaloos Skate for Hope Tour competitions around the country and the KDC Choice list of SA’s best skaters. The KDC Am accommodates 24 skaters total, so only 5 skaters will advance from the open qualifiers in Kimberley.

Wildcard – The following skaters have already qualified to skate the KDC Am at a Skate for Hope Tour stop:
Khule Ngubane
Anthony de Mendonca
Trae Rice
Stuart Walker
Samuel Vider
Warrick Delport
Alan Marola
Evan Binge

KDC Choice – The following skaters do not have to skate the KDC qualifiers and are automatically entered into the KDC Am:
Jean Marc Johannes
Braxton Haine
Justus Kotze
Kanya Spani
Mitchell Rice
Simon Stipcich
Adam Woolf
Khulu Dlamini
Charyl Steyn
Wes Schroeder
Yann Horowitz

Only 5 skaters will advance from the open qualifiers at the KDC Am. Will you be one of them?

See you there!

GO SKATE DAY SOUTH AFRICA RESULTS AND PHOTOS

_003Photo by Andrea Mono

Recap from the day:

Hotdogs, wall ride contest, Ryder Nel’s rocking tunes from the Red Bull truck, skate photo exhibition, tons of product, product tosses, Maboneng kids screen printing workshop, Jet Black Camaro melting faces, and good times!

Verb Radical Wall Ride:

Evan Binge – Highest Wall ride.
T – Kay – Raddest trick on the Wall ride: Wall ride to flat.

Revolution Grind box shred:

Mitchell Rice – Nollie flip krooks ( The whole thing and at speed ).
Stuart Walker

Baseline contest:

Justin Biddle – Highest ollie – 900 mm ( WR – 1143 mm ).
Jonathan Pinkhard – Highest Hippie jump – 1,3 m
Stuart Walker – Longest ollie – 4,1m

_010Photo by Andrea Mono

_031Photo by Andrea Mono

_048Photo by Andrea Mono

_053Photo by Andrea Mono

_054Photo by Andrea Mono

_057Photo by Andrea Mono

_058Photo by Andrea Mono

_060Photo by Andrea Mono

_062Photo by Andrea Mono

_063Photo by Andrea Mono

_064Photo by Andrea Mono

_068Photo by Andrea Mono

_069Photo by Andrea Mono

_070Photo by Andrea Mono

_072Photo by Andrea Mono

_075Photo by Andrea Mono

_078Photo by Andrea Mono

1013880_10151692019952296_1136999204_n

1043956_10151692019827296_1150109449_n

1044001_10151692020107296_998688032_n

1047983_10201220825993071_849658772_o

gsdjb-002

gsdjb-005

gsdjb-008

gsdjb-012

gsdjb-014

IMG_0076

IMG_9550small

IMG_9557small